E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

friess-en fressen (D)manger (bouffer, dvorer)) (F)eat, devour (E)jantar (P)
Stammformen friess-enfrss-tge-friess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echfriess-en
dufrs-s
hien/si,hatt/etfrss-t
mirfriess-en
dirfriess-t
sifriess-en
Pass compos
echhuge-friess
duhuesge-friess
hien/si,hatt/ethuetge-friess
mirhuge-friess
dirhuttge-friess
sihuge-friess
Plus-que-parfait
echhatge-friess
duhasge-friess
hien/si,hatt/ethatge-friess
mirhatege-friess
dirhatge-friess
sihatege-friess
Futur I
echwäert friess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-friess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss
du*fris-s
hien/si,hatt/et*friss
mir*friss-en
dir*friss-t
si*friss-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffriess-en
dugéifsfriess-en
hien/si,hatt/etgéiffriess-en
mirgéifefriess-en
dirgéiftfriess-en
sigéifefriess-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-friess
duhssge-friess
hien/si,hatt/ethttge-friess
mirhättege-friess
dirhttge-friess
sihättege-friess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess!
Plurielfriess-t!
ge-friess
friess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriess-enausfriess-enerafriess-enopfriess-enufriess-enzerfriess-en
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles