E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

friséieren frisieren (D)coiffer (F)
Stammformen friséierenfriséiertfriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfriséieren
dufriséiers
hien/si,hatt/etfriséiert
mirfriséieren
dirfriséiert
sifriséieren
Passé composé
echhufriséiert
duhuesfriséiert
hien/si,hatt/ethuetfriséiert
mirhufriséiert
dirhuttfriséiert
sihufriséiert
Plus-que-parfait
echhatfriséiert
duhasfriséiert
hien/si,hatt/ethatfriséiert
mirhatefriséiert
dirhatfriséiert
sihatefriséiert
Futur I
echwäert friséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert friséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffriséieren
dugéifsfriséieren
hien/si,hatt/etgéiffriséieren
mirgéifefriséieren
dirgéiftfriséieren
sigéifefriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättfriséiert
duhässfriséiert
hien/si,hatt/ethättfriséiert
mirhättefriséiert
dirhättfriséiert
sihättefriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriséier!
Plurielfriséiert!
friséiert
friséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles