E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

frittéieren etw. frittieren (D)frire qc. (F)
Stammformen frittéierenfrittéiertfrittéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfrittéieren
dufrittéiers
hien/si,hatt/etfrittéiert
mirfrittéieren
dirfrittéiert
sifrittéieren
Passé composé
echhufrittéiert
duhuesfrittéiert
hien/si,hatt/ethuetfrittéiert
mirhufrittéiert
dirhuttfrittéiert
sihufrittéiert
Plus-que-parfait
echhatfrittéiert
duhasfrittéiert
hien/si,hatt/ethatfrittéiert
mirhatefrittéiert
dirhatfrittéiert
sihatefrittéiert
Futur I
echwäert frittéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frittéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffrittéieren
dugéifsfrittéieren
hien/si,hatt/etgéiffrittéieren
mirgéifefrittéieren
dirgéiftfrittéieren
sigéifefrittéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfrittéiert
duhässfrittéiert
hien/si,hatt/ethättfrittéiert
mirhättefrittéiert
dirhättfrittéiert
sihättefrittéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrittéier!
Plurielfrittéiert!
frittéiert
frittéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles