E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fritt-éier-en etw. frittieren (D)frire qc. (F)
Stammformen fritt-éier-enfritt-éier-tfritt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfritt-éier-en
dufritt-éier-s
hien/si,hatt/etfritt-éier-t
mirfritt-éier-en
dirfritt-éier-t
sifritt-éier-en
Passé composé
echhufritt-éier-t
duhuesfritt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfritt-éier-t
mirhufritt-éier-t
dirhuttfritt-éier-t
sihufritt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfritt-éier-t
duhasfritt-éier-t
hien/si,hatt/ethatfritt-éier-t
mirhatefritt-éier-t
dirhatfritt-éier-t
sihatefritt-éier-t
Futur I
echwäert fritt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fritt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffritt-éier-en
dugéifsfritt-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffritt-éier-en
mirgéifefritt-éier-en
dirgéiftfritt-éier-en
sigéifefritt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfritt-éier-t
duhässfritt-éier-t
hien/si,hatt/ethättfritt-éier-t
mirhättefritt-éier-t
dirhättfritt-éier-t
sihättefritt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfritt-éier!
Plurielfritt-éier-t!
fritt-éier-t
fritt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles