E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mfro-en umfragen (D)enquer, demander (F)
Stammformen mfro-enfree-t mmge-fro-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfro-en m
dufree-s m
hien/si,hatt/etfree-t m
mirfro-en m
dirfro-t m
sifro-en m
Prtrit
echfro-t m
dufroo-t-s m
hien/si,hatt/etfro-t m
mirfro-t-en m
dirfro-t m
sifro-t-en m
Pass compos
echhunnmge-fro-t
duhuesmge-fro-t
hien/si,hatt/ethuetmge-fro-t
mirhunnmge-fro-t
dirhuttmge-fro-t
sihunnmge-fro-t
Plus-que-parfait
echhatmge-fro-t
duhasmge-fro-t
hien/si,hatt/ethatmge-fro-t
mirhatenmge-fro-t
dirhatmge-fro-t
sihatenmge-fro-t
Futur I
echwäert mfro-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-fro-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmfro-en
dugéifsmfro-en
hien/si,hatt/etgéifmfro-en
mirgéifenmfro-en
dirgéiftmfro-en
sigéifenmfro-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-fro-t
duhssmge-fro-t
hien/si,hatt/ethttmge-fro-t
mirhttenmge-fro-t
dirhttmge-fro-t
sihttenmge-fro-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfro m!
Plurielfro-t m!
mge-fro-t
mfro-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfro-endertschentfro-enerfro-enfro-enhannerfro-ennofro-enopfro-enufro-enzerckfro-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles