E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfro-en erfragen (D)demander (F)
Stammformen erfro-enerfree-terfro-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfro-en
duerfree-s
hien/si,hatt/eterfree-t
mirerfro-en
direrfro-t
sierfro-en
Prtrit
echerfro-t
duerfroo-t-s
hien/si,hatt/eterfro-t
mirerfro-t-en
direrfro-t
sierfro-t-en
Pass compos
echhunnerfro-t
duhueserfro-t
hien/si,hatt/ethueterfro-t
mirhunnerfro-t
dirhutterfro-t
sihunnerfro-t
Plus-que-parfait
echhaterfro-t
duhaserfro-t
hien/si,hatt/ethaterfro-t
mirhatenerfro-t
dirhaterfro-t
sihatenerfro-t
Futur I
echwäert erfro-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfro-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfro-en
dugéifserfro-en
hien/si,hatt/etgéiferfro-en
mirgéifenerfro-en
dirgéifterfro-en
sigéifenerfro-en
Conditionnel Pass compos
echhtterfro-t
duhsserfro-t
hien/si,hatt/ethtterfro-t
mirhttenerfro-t
dirhtterfro-t
sihttenerfro-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfro!
Plurielerfro-t!
erfro-t
erfro-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfro-endertschentfro-enmfro-enfro-enhannerfro-ennofro-enopfro-enufro-enzerckfro-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles