E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hannerfroen hinterfragen (D)remettre en question (F)
Stammformen hannerfroenhannerfreethannerfrot
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (hanner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhannerfroen
duhannerfrees
hien/si,hatt/ethannerfreet
mirhannerfroen
dirhannerfrot
sihannerfroen
Prtrit
echhannerfrot
duhannerfroots
hien/si,hatt/ethannerfrot
mirhannerfroten
dirhannerfrot
sihannerfroten
Pass compos
echhunnhannerfrot
duhueshannerfrot
hien/si,hatt/ethuethannerfrot
mirhunnhannerfrot
dirhutthannerfrot
sihunnhannerfrot
Plus-que-parfait
echhathannerfrot
duhashannerfrot
hien/si,hatt/ethathannerfrot
mirhatenhannerfrot
dirhathannerfrot
sihatenhannerfrot
Futur I
echwäert hannerfroen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hannerfrot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhannerfroen
dugéifshannerfroen
hien/si,hatt/etgéifhannerfroen
mirgéifenhannerfroen
dirgéifthannerfroen
sigéifenhannerfroen
Conditionnel Pass compos
echhtthannerfrot
duhsshannerfrot
hien/si,hatt/ethtthannerfrot
mirhttenhannerfrot
dirhtthannerfrot
sihttenhannerfrot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhannerfro!
Plurielhannerfrot!
hannerfrot
hannerfroen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfroendertschentfroenmfroenerfroenfroennofroenopfroenufroenzerckfroen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles