E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hannerfro-en hinterfragen (D)remettre en question (F)
Stammformen hannerfro-enhannerfree-thannerfro-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (hanner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhannerfro-en
duhannerfree-s
hien/si,hatt/ethannerfree-t
mirhannerfro-en
dirhannerfro-t
sihannerfro-en
Prtrit
echhannerfro-t
duhannerfroo-t-s
hien/si,hatt/ethannerfro-t
mirhannerfro-t-en
dirhannerfro-t
sihannerfro-t-en
Pass compos
echhunnhannerfro-t
duhueshannerfro-t
hien/si,hatt/ethuethannerfro-t
mirhunnhannerfro-t
dirhutthannerfro-t
sihunnhannerfro-t
Plus-que-parfait
echhathannerfro-t
duhashannerfro-t
hien/si,hatt/ethathannerfro-t
mirhatenhannerfro-t
dirhathannerfro-t
sihatenhannerfro-t
Futur I
echwäert hannerfro-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hannerfro-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhannerfro-en
dugéifshannerfro-en
hien/si,hatt/etgéifhannerfro-en
mirgéifenhannerfro-en
dirgéifthannerfro-en
sigéifenhannerfro-en
Conditionnel Pass compos
echhtthannerfro-t
duhsshannerfro-t
hien/si,hatt/ethtthannerfro-t
mirhttenhannerfro-t
dirhtthannerfro-t
sihttenhannerfro-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhannerfro!
Plurielhannerfro-t!
hannerfro-t
hannerfro-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfro-endertschentfro-enmfro-enerfro-enfro-ennofro-enopfro-enufro-enzerckfro-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles