E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

babbelen plappern (D)babiller, papoter (F)to babble (E)
Stammformen babbelenbabbeltgebabbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbabbelen
dubabbels
hien/si,hatt/etbabbelt
mirbabbelen
dirbabbelt
sibabbelen
Pass compos
echhugebabbelt
duhuesgebabbelt
hien/si,hatt/ethuetgebabbelt
mirhugebabbelt
dirhuttgebabbelt
sihugebabbelt
Plus-que-parfait
echhatgebabbelt
duhasgebabbelt
hien/si,hatt/ethatgebabbelt
mirhategebabbelt
dirhatgebabbelt
sihategebabbelt
Futur I
echwäert babbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebabbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbabbelen
dugéifsbabbelen
hien/si,hatt/etgéifbabbelen
mirgéifebabbelen
dirgéiftbabbelen
sigéifebabbelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebabbelt
duhssgebabbelt
hien/si,hatt/ethttgebabbelt
mirhättegebabbelt
dirhttgebabbelt
sihättegebabbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbabbel!
Plurielbabbelt!
gebabbelt
babbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verbabbelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles