E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckfro-en zurückfragen (D)
Stammformen zeréckfro-enfree-t zeréckzeréckge-fro-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfro-en zeréck
dufree-s zeréck
hien/si,hatt/etfree-t zeréck
mirfro-en zeréck
dirfro-t zeréck
sifro-en zeréck
Prétérit
echfro-t zeréck
dufroo-t-s zeréck
hien/si,hatt/etfro-t zeréck
mirfro-t-en zeréck
dirfro-t zeréck
sifro-t-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-fro-t
duhueszeréckge-fro-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-fro-t
mirhunnzeréckge-fro-t
dirhuttzeréckge-fro-t
sihunnzeréckge-fro-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-fro-t
duhaszeréckge-fro-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-fro-t
mirhatenzeréckge-fro-t
dirhatzeréckge-fro-t
sihatenzeréckge-fro-t
Futur I
echwäert zeréckfro-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-fro-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckfro-en
dugéifszeréckfro-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckfro-en
mirgéifenzeréckfro-en
dirgéiftzeréckfro-en
sigéifenzeréckfro-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-fro-t
duhässzeréckge-fro-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-fro-t
mirhättenzeréckge-fro-t
dirhättzeréckge-fro-t
sihättenzeréckge-fro-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfro zeréck!
Plurielfro-t zeréck!
zeréckge-fro-t
zeréckfro-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfro-endertëschentfro-enëmfro-enerfro-enfro-enhannerfro-ennofro-enopfro-enufro-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles