E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fronzen
Stammformen fronzenfronztgefronzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfronzen
dufronz
hien/si,hatt/etfronzt
mirfronzen
dirfronzt
sifronzen
Pass compos
echhugefronzt
duhuesgefronzt
hien/si,hatt/ethuetgefronzt
mirhugefronzt
dirhuttgefronzt
sihugefronzt
Plus-que-parfait
echhatgefronzt
duhasgefronzt
hien/si,hatt/ethatgefronzt
mirhategefronzt
dirhatgefronzt
sihategefronzt
Futur I
echwäert fronzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefronzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffronzen
dugéifsfronzen
hien/si,hatt/etgéiffronzen
mirgéifefronzen
dirgéiftfronzen
sigéifefronzen
Conditionnel Pass compos
echhttgefronzt
duhssgefronzt
hien/si,hatt/ethttgefronzt
mirhättegefronzt
dirhttgefronzt
sihättegefronzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfronz!
Plurielfronzt!
gefronzt
fronzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles