E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

frustr-éier-en frustrieren (D)frustrer (F)
Stammformen frustr-éier-enfrustr-éier-tfrustr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfrustr-éier-en
dufrustr-éier-s
hien/si,hatt/etfrustr-éier-t
mirfrustr-éier-en
dirfrustr-éier-t
sifrustr-éier-en
Passé composé
echhufrustr-éier-t
duhuesfrustr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfrustr-éier-t
mirhufrustr-éier-t
dirhuttfrustr-éier-t
sihufrustr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfrustr-éier-t
duhasfrustr-éier-t
hien/si,hatt/ethatfrustr-éier-t
mirhatefrustr-éier-t
dirhatfrustr-éier-t
sihatefrustr-éier-t
Futur I
echwäert frustr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frustr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffrustr-éier-en
dugéifsfrustr-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffrustr-éier-en
mirgéifefrustr-éier-en
dirgéiftfrustr-éier-en
sigéifefrustr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfrustr-éier-t
duhässfrustr-éier-t
hien/si,hatt/ethättfrustr-éier-t
mirhättefrustr-éier-t
dirhättfrustr-éier-t
sihättefrustr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrustr-éier!
Plurielfrustr-éier-t!
frustr-éier-t
frustr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles