E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuchtelen fuchteln (D)gesticuler (F)
Stammformen fuchtelenfuchteltgefuchtelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuchtelen
dufuchtels
hien/si,hatt/etfuchtelt
mirfuchtelen
dirfuchtelt
sifuchtelen
Pass compos
echhugefuchtelt
duhuesgefuchtelt
hien/si,hatt/ethuetgefuchtelt
mirhugefuchtelt
dirhuttgefuchtelt
sihugefuchtelt
Plus-que-parfait
echhatgefuchtelt
duhasgefuchtelt
hien/si,hatt/ethatgefuchtelt
mirhategefuchtelt
dirhatgefuchtelt
sihategefuchtelt
Futur I
echwäert fuchtelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuchtelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuchtelen
dugéifsfuchtelen
hien/si,hatt/etgéiffuchtelen
mirgéifefuchtelen
dirgéiftfuchtelen
sigéifefuchtelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefuchtelt
duhssgefuchtelt
hien/si,hatt/ethttgefuchtelt
mirhättegefuchtelt
dirhttgefuchtelt
sihättegefuchtelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuchtel!
Plurielfuchtelt!
gefuchtelt
fuchtelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles