E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuchtel-en fuchteln (D)gesticuler (F)
Stammformen fuchtel-enfuchtel-tge-fuchtel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuchtel-en
dufuchtel-s
hien/si,hatt/etfuchtel-t
mirfuchtel-en
dirfuchtel-t
sifuchtel-en
Pass compos
echhuge-fuchtel-t
duhuesge-fuchtel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fuchtel-t
mirhuge-fuchtel-t
dirhuttge-fuchtel-t
sihuge-fuchtel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fuchtel-t
duhasge-fuchtel-t
hien/si,hatt/ethatge-fuchtel-t
mirhatege-fuchtel-t
dirhatge-fuchtel-t
sihatege-fuchtel-t
Futur I
echwäert fuchtel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fuchtel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuchtel-en
dugéifsfuchtel-en
hien/si,hatt/etgéiffuchtel-en
mirgéifefuchtel-en
dirgéiftfuchtel-en
sigéifefuchtel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fuchtel-t
duhssge-fuchtel-t
hien/si,hatt/ethttge-fuchtel-t
mirhättege-fuchtel-t
dirhttge-fuchtel-t
sihättege-fuchtel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuchtel!
Plurielfuchtel-t!
ge-fuchtel-t
fuchtel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles