E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuddelen schummeln (D)tricher (F)
Stammformen fuddelenfuddeltgefuddelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuddelen
dufuddels
hien/si,hatt/etfuddelt
mirfuddelen
dirfuddelt
sifuddelen
Pass compos
echhugefuddelt
duhuesgefuddelt
hien/si,hatt/ethuetgefuddelt
mirhugefuddelt
dirhuttgefuddelt
sihugefuddelt
Plus-que-parfait
echhatgefuddelt
duhasgefuddelt
hien/si,hatt/ethatgefuddelt
mirhategefuddelt
dirhatgefuddelt
sihategefuddelt
Futur I
echwäert fuddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuddelen
dugéifsfuddelen
hien/si,hatt/etgéiffuddelen
mirgéifefuddelen
dirgéiftfuddelen
sigéifefuddelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefuddelt
duhssgefuddelt
hien/si,hatt/ethttgefuddelt
mirhättegefuddelt
dirhttgefuddelt
sihättegefuddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuddel!
Plurielfuddelt!
gefuddelt
fuddelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles