E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuddel-en schummeln (D)tricher (F)
Stammformen fuddel-enfuddel-tge-fuddel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuddel-en
dufuddel-s
hien/si,hatt/etfuddel-t
mirfuddel-en
dirfuddel-t
sifuddel-en
Pass compos
echhuge-fuddel-t
duhuesge-fuddel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fuddel-t
mirhuge-fuddel-t
dirhuttge-fuddel-t
sihuge-fuddel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fuddel-t
duhasge-fuddel-t
hien/si,hatt/ethatge-fuddel-t
mirhatege-fuddel-t
dirhatge-fuddel-t
sihatege-fuddel-t
Futur I
echwäert fuddel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fuddel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuddel-en
dugéifsfuddel-en
hien/si,hatt/etgéiffuddel-en
mirgéifefuddel-en
dirgéiftfuddel-en
sigéifefuddel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fuddel-t
duhssge-fuddel-t
hien/si,hatt/ethttge-fuddel-t
mirhättege-fuddel-t
dirhttge-fuddel-t
sihättege-fuddel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuddel!
Plurielfuddel-t!
ge-fuddel-t
fuddel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles