E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuebelen fabeln (D)fabuler (F)
Stammformen fuebelenfuebeltgefuebelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuebelen
dufuebels
hien/si,hatt/etfuebelt
mirfuebelen
dirfuebelt
sifuebelen
Pass compos
echhugefuebelt
duhuesgefuebelt
hien/si,hatt/ethuetgefuebelt
mirhugefuebelt
dirhuttgefuebelt
sihugefuebelt
Plus-que-parfait
echhatgefuebelt
duhasgefuebelt
hien/si,hatt/ethatgefuebelt
mirhategefuebelt
dirhatgefuebelt
sihategefuebelt
Futur I
echwäert fuebelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuebelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuebelen
dugéifsfuebelen
hien/si,hatt/etgéiffuebelen
mirgéifefuebelen
dirgéiftfuebelen
sigéifefuebelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefuebelt
duhssgefuebelt
hien/si,hatt/ethttgefuebelt
mirhättegefuebelt
dirhttgefuebelt
sihättegefuebelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuebel!
Plurielfuebelt!
gefuebelt
fuebelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles