E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuebel-en fabeln (D)fabuler (F)
Stammformen fuebel-enfuebel-tge-fuebel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuebel-en
dufuebel-s
hien/si,hatt/etfuebel-t
mirfuebel-en
dirfuebel-t
sifuebel-en
Pass compos
echhuge-fuebel-t
duhuesge-fuebel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fuebel-t
mirhuge-fuebel-t
dirhuttge-fuebel-t
sihuge-fuebel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fuebel-t
duhasge-fuebel-t
hien/si,hatt/ethatge-fuebel-t
mirhatege-fuebel-t
dirhatge-fuebel-t
sihatege-fuebel-t
Futur I
echwäert fuebel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fuebel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuebel-en
dugéifsfuebel-en
hien/si,hatt/etgéiffuebel-en
mirgéifefuebel-en
dirgéiftfuebel-en
sigéifefuebel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fuebel-t
duhssge-fuebel-t
hien/si,hatt/ethttge-fuebel-t
mirhättege-fuebel-t
dirhttge-fuebel-t
sihättege-fuebel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuebel!
Plurielfuebel-t!
ge-fuebel-t
fuebel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles