E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäifuer-en vorfahren (D)se garer à  proximité (F)
Stammformen bäifuer-enfier-t bäibäige-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfuer-e bäi
dufier-s bäi
hien/si,hatt/etfier-t bäi
mirfuer-e bäi
dirfuer-t bäi
sifuer-e bäi
Passé composé
echsibäige-fuer
dubassbäige-fuer
hien/si,hatt/etassbäige-fuer
mirsibäige-fuer
dirsiddbäige-fuer
sisibäige-fuer
Plus-que-parfait
echwarbäige-fuer
duwaarsbäige-fuer
hien/si,hatt/etwarbäige-fuer
mirwarebäige-fuer
dirwaartbäige-fuer
siwarebäige-fuer
Futur I
echwäert bäifuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäifuer-en
dugéifsbäifuer-en
hien/si,hatt/etgéifbäifuer-en
mirgéifebäifuer-en
dirgéiftbäifuer-en
sigéifebäifuer-en
Conditionnel Passé composé
echwierbäige-fuer
duwiersbäige-fuer
hien/si,hatt/etwierbäige-fuer
mirwierebäige-fuer
dirwiertbäige-fuer
siwierebäige-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer bäi!
Plurielfuer-t bäi!
bäige-fuer
bäifuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
befuer-endertëschentfuer-endohifuer-endrafuer-endrënnerfuer-enduerchfuer-enduerfuer-enëmfuer-enentfuer-enerafuer-enerausfuer-enerfuer-eneriwwerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-enhanneschtfuer-eniwwerfuer-enmatfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzeréckfuer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles