E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bâcléieren hinpfuschen (D)bâcler (F)
Stammformen bâcléierenbâcléiertbâcléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbâcléieren
dubâcléiers
hien/si,hatt/etbâcléiert
mirbâcléieren
dirbâcléiert
sibâcléieren
Passé composé
echhubâcléiert
duhuesbâcléiert
hien/si,hatt/ethuetbâcléiert
mirhubâcléiert
dirhuttbâcléiert
sihubâcléiert
Plus-que-parfait
echhatbâcléiert
duhasbâcléiert
hien/si,hatt/ethatbâcléiert
mirhatebâcléiert
dirhatbâcléiert
sihatebâcléiert
Futur I
echwäert bâcléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bâcléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbâcléieren
dugéifsbâcléieren
hien/si,hatt/etgéifbâcléieren
mirgéifebâcléieren
dirgéiftbâcléieren
sigéifebâcléieren
Conditionnel Passé composé
echhättbâcléiert
duhässbâcléiert
hien/si,hatt/ethättbâcléiert
mirhättebâcléiert
dirhättbâcléiert
sihättebâcléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbâcléier!
Plurielbâcléiert!
bâcléiert
bâcléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles