E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bâcl-éier-en hinpfuschen (D)bâcler (F)
Stammformen bâcl-éier-enbâcl-éier-tbâcl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbâcl-éier-en
dubâcl-éier-s
hien/si,hatt/etbâcl-éier-t
mirbâcl-éier-en
dirbâcl-éier-t
sibâcl-éier-en
Passé composé
echhubâcl-éier-t
duhuesbâcl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetbâcl-éier-t
mirhubâcl-éier-t
dirhuttbâcl-éier-t
sihubâcl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatbâcl-éier-t
duhasbâcl-éier-t
hien/si,hatt/ethatbâcl-éier-t
mirhatebâcl-éier-t
dirhatbâcl-éier-t
sihatebâcl-éier-t
Futur I
echwäert bâcl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bâcl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbâcl-éier-en
dugéifsbâcl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifbâcl-éier-en
mirgéifebâcl-éier-en
dirgéiftbâcl-éier-en
sigéifebâcl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbâcl-éier-t
duhässbâcl-éier-t
hien/si,hatt/ethättbâcl-éier-t
mirhättebâcl-éier-t
dirhättbâcl-éier-t
sihättebâcl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbâcl-éier!
Plurielbâcl-éier-t!
bâcl-éier-t
bâcl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles