E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohifuer-en dahinfahren (D)
Stammformen dohifuer-enfier-t dohindohige-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuer-en dohin
dufier-s dohin
hien/si,hatt/etfier-t dohin
mirfuer-en dohin
dirfuer-t dohin
sifuer-en dohin
Pass compos
echsinndohige-fuer
dubassdohige-fuer
hien/si,hatt/etassdohige-fuer
mirsinndohige-fuer
dirsidddohige-fuer
sisinndohige-fuer
Plus-que-parfait
echwardohige-fuer
duwaarsdohige-fuer
hien/si,hatt/etwardohige-fuer
mirwarendohige-fuer
dirwaartdohige-fuer
siwarendohige-fuer
Futur I
echwäert dohifuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohifuer-en
dugéifsdohifuer-en
hien/si,hatt/etgéifdohifuer-en
mirgéifendohifuer-en
dirgéiftdohifuer-en
sigéifendohifuer-en
Conditionnel Pass compos
echwierdohige-fuer
duwiersdohige-fuer
hien/si,hatt/etwierdohige-fuer
mirwierendohige-fuer
dirwiertdohige-fuer
siwierendohige-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer dohin!
Plurielfuer-t dohin!
dohige-fuer
dohifuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuer-enbefuer-endertschentfuer-endrafuer-endrnnerfuer-enduerchfuer-enduerfuer-enmfuer-enentfuer-enerafuer-enerausfuer-enerfuer-eneriwwerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-enhanneschtfuer-eniwwerfuer-enmatfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzerckfuer-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles