E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfueren durchfahren (D)passer, circuler sans arr (F)
Stammformen duerchfuerenfiert duerchduerchgefuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfueren duerch
dufiers duerch
hien/si,hatt/etfiert duerch
mirfueren duerch
dirfuert duerch
sifueren duerch
Pass compos
echsinnduerchgefuer
dubassduerchgefuer
hien/si,hatt/etassduerchgefuer
mirsinnduerchgefuer
dirsiddduerchgefuer
sisinnduerchgefuer
Plus-que-parfait
echwarduerchgefuer
duwaarsduerchgefuer
hien/si,hatt/etwarduerchgefuer
mirwarenduerchgefuer
dirwaartduerchgefuer
siwarenduerchgefuer
Futur I
echwäert duerchfueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgefuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfueren
dugéifsduerchfueren
hien/si,hatt/etgéifduerchfueren
mirgéifenduerchfueren
dirgéiftduerchfueren
sigéifenduerchfueren
Conditionnel Pass compos
echwierduerchgefuer
duwiersduerchgefuer
hien/si,hatt/etwierduerchgefuer
mirwierenduerchgefuer
dirwiertduerchgefuer
siwierenduerchgefuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer duerch!
Plurielfuert duerch!
duerchgefuer
duerchfueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuerenbefuerendertschentfuerendohifuerendrafuerendrnnerfuerenduerfuerenmfuerenentfuerenerafuerenerausfuerenerfuereneriwwerfuereneroffuereneropfuerenewechfuerenfortfuerenfuerenhanneschtfuereniwwerfuerenmatfuerennofuerenoffuerenopfuerenufuerenverfuerenvirfuerenzerckfueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles