E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfuer-en durchfahren (D)passer, circuler sans arr (F)
Stammformen duerchfuer-enfier-t duerchduerchge-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuer-en duerch
dufier-s duerch
hien/si,hatt/etfier-t duerch
mirfuer-en duerch
dirfuer-t duerch
sifuer-en duerch
Pass compos
echsinnduerchge-fuer
dubassduerchge-fuer
hien/si,hatt/etassduerchge-fuer
mirsinnduerchge-fuer
dirsiddduerchge-fuer
sisinnduerchge-fuer
Plus-que-parfait
echwarduerchge-fuer
duwaarsduerchge-fuer
hien/si,hatt/etwarduerchge-fuer
mirwarenduerchge-fuer
dirwaartduerchge-fuer
siwarenduerchge-fuer
Futur I
echwäert duerchfuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfuer-en
dugéifsduerchfuer-en
hien/si,hatt/etgéifduerchfuer-en
mirgéifenduerchfuer-en
dirgéiftduerchfuer-en
sigéifenduerchfuer-en
Conditionnel Pass compos
echwierduerchge-fuer
duwiersduerchge-fuer
hien/si,hatt/etwierduerchge-fuer
mirwierenduerchge-fuer
dirwiertduerchge-fuer
siwierenduerchge-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer duerch!
Plurielfuer-t duerch!
duerchge-fuer
duerchfuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuer-enbefuer-endertschentfuer-endohifuer-endrafuer-endrnnerfuer-enduerfuer-enmfuer-enentfuer-enerafuer-enerausfuer-enerfuer-eneriwwerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-enhanneschtfuer-eniwwerfuer-enmatfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzerckfuer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles