E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmfuer-en umfahren (D)contourner (F)
Stammformen ėmfuer-enfier-t ėmėmge-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfuer-en ėm
dufier-s ėm
hien/si,hatt/etfier-t ėm
mirfuer-en ėm
dirfuer-t ėm
sifuer-en ėm
Passé composé
echsinnėmge-fuer
dubassėmge-fuer
hien/si,hatt/etassėmge-fuer
mirsinnėmge-fuer
dirsiddėmge-fuer
sisinnėmge-fuer
Plus-que-parfait
echwarėmge-fuer
duwaarsėmge-fuer
hien/si,hatt/etwarėmge-fuer
mirwarenėmge-fuer
dirwaartėmge-fuer
siwarenėmge-fuer
Futur I
echwäert ėmfuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmfuer-en
dugéifsėmfuer-en
hien/si,hatt/etgéifėmfuer-en
mirgéifenėmfuer-en
dirgéiftėmfuer-en
sigéifenėmfuer-en
Conditionnel Passé composé
echwierėmge-fuer
duwiersėmge-fuer
hien/si,hatt/etwierėmge-fuer
mirwierenėmge-fuer
dirwiertėmge-fuer
siwierenėmge-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer ėm!
Plurielfuer-t ėm!
ėmge-fuer
ėmfuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäifuer-enbefuer-endertėschentfuer-endohifuer-endrafuer-endrėnnerfuer-enduerchfuer-enduerfuer-enentfuer-enerafuer-enerausfuer-enerfuer-eneriwwerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-enhanneschtfuer-eniwwerfuer-enmatfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzeréckfuer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles