E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafueren hereinfahren (D)entrer avec un vhicule (F)
Stammformen erafuerenfiert eraneragefuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfueren eran
dufiers eran
hien/si,hatt/etfiert eran
mirfueren eran
dirfuert eran
sifueren eran
Pass compos
echsinneragefuer
dubasseragefuer
hien/si,hatt/etasseragefuer
mirsinneragefuer
dirsidderagefuer
sisinneragefuer
Plus-que-parfait
echwareragefuer
duwaarseragefuer
hien/si,hatt/etwareragefuer
mirwareneragefuer
dirwaarteragefuer
siwareneragefuer
Futur I
echwäert erafueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragefuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafueren
dugéifserafueren
hien/si,hatt/etgéiferafueren
mirgéifenerafueren
dirgéifterafueren
sigéifenerafueren
Conditionnel Pass compos
echwiereragefuer
duwierseragefuer
hien/si,hatt/etwiereragefuer
mirwiereneragefuer
dirwierteragefuer
siwiereneragefuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer eran!
Plurielfuert eran!
eragefuer
erafueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuerenbefuerendertschentfuerendohifuerendrafuerendrnnerfuerenduerchfuerenduerfuerenmfuerenentfuerenerausfuerenerfuereneriwwerfuereneroffuereneropfuerenewechfuerenfortfuerenfuerenhanneschtfuereniwwerfuerenmatfuerennofuerenoffuerenopfuerenufuerenverfuerenvirfuerenzerckfueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles