E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafuer-en hereinfahren (D)entrer avec un vhicule (F)
Stammformen erafuer-enfier-t eranerage-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuer-en eran
dufier-s eran
hien/si,hatt/etfier-t eran
mirfuer-en eran
dirfuer-t eran
sifuer-en eran
Pass compos
echsinnerage-fuer
dubasserage-fuer
hien/si,hatt/etasserage-fuer
mirsinnerage-fuer
dirsidderage-fuer
sisinnerage-fuer
Plus-que-parfait
echwarerage-fuer
duwaarserage-fuer
hien/si,hatt/etwarerage-fuer
mirwarenerage-fuer
dirwaarterage-fuer
siwarenerage-fuer
Futur I
echwäert erafuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafuer-en
dugéifserafuer-en
hien/si,hatt/etgéiferafuer-en
mirgéifenerafuer-en
dirgéifterafuer-en
sigéifenerafuer-en
Conditionnel Pass compos
echwiererage-fuer
duwierserage-fuer
hien/si,hatt/etwiererage-fuer
mirwierenerage-fuer
dirwierterage-fuer
siwierenerage-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer eran!
Plurielfuer-t eran!
erage-fuer
erafuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuer-enbefuer-endertschentfuer-endohifuer-endrafuer-endrnnerfuer-enduerchfuer-enduerfuer-enmfuer-enentfuer-enerausfuer-enerfuer-eneriwwerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-enhanneschtfuer-eniwwerfuer-enmatfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzerckfuer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles