E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abšerden
Stammformen abšerdenbšert anagebšert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echbšerden an
dubšerts an
hien/si,hatt/etbšert an
mirbšerden an
dirbšert an
sibšerden an
Passť composť
echhunnagebšert
duhuesagebšert
hien/si,hatt/ethuetagebšert
mirhunnagebšert
dirhuttagebšert
sihunnagebšert
Plus-que-parfait
echhatagebšert
duhasagebšert
hien/si,hatt/ethatagebšert
mirhatenagebšert
dirhatagebšert
sihatenagebšert
Futur I
echwäert abšerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebšert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabšerden
dugéifsabšerden
hien/si,hatt/etgéifabšerden
mirgéifenabšerden
dirgéiftabšerden
sigéifenabšerden
Conditionnel Passť composť
echhšttagebšert
duhšssagebšert
hien/si,hatt/ethšttagebšert
mirhšttenagebšert
dirhšttagebšert
sihšttenagebšert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbšert an!
Plurielbšert an!
agebšert
abšerden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles