E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abšerd-en
Stammformen abšerd-enbšer-t anagebšer-t
Eegenschaften None Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echbšerd-en an
dubšert-s an
hien/si,hatt/etbšer-t an
mirbšerd-en an
dirbšer-t an
sibšerd-en an
Passť composť
echhunnagebšer-t
duhuesagebšer-t
hien/si,hatt/ethuetagebšer-t
mirhunnagebšer-t
dirhuttagebšer-t
sihunnagebšer-t
Plus-que-parfait
echhatagebšer-t
duhasagebšer-t
hien/si,hatt/ethatagebšer-t
mirhatenagebšer-t
dirhatagebšer-t
sihatenagebšer-t
Futur I
echwäert abšerd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebšer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabšerd-en
dugéifsabšerd-en
hien/si,hatt/etgéifabšerd-en
mirgéifenabšerd-en
dirgéiftabšerd-en
sigéifenabšerd-en
Conditionnel Passť composť
echhšttagebšer-t
duhšssagebšer-t
hien/si,hatt/ethšttagebšer-t
mirhšttenagebšer-t
dirhšttagebšer-t
sihšttenagebšer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbšert an!
Plurielbšer-t an!
agebšer-t
abšerd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles