E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerfueren herberfahren (D)passer de l'autre ct (F)
Stammformen eriwwerfuerenfiert eriwwereriwwergefuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfueren eriwwer
dufiers eriwwer
hien/si,hatt/etfiert eriwwer
mirfueren eriwwer
dirfuert eriwwer
sifueren eriwwer
Pass compos
echsinneriwwergefuer
dubasseriwwergefuer
hien/si,hatt/etasseriwwergefuer
mirsinneriwwergefuer
dirsidderiwwergefuer
sisinneriwwergefuer
Plus-que-parfait
echwareriwwergefuer
duwaarseriwwergefuer
hien/si,hatt/etwareriwwergefuer
mirwareneriwwergefuer
dirwaarteriwwergefuer
siwareneriwwergefuer
Futur I
echwäert eriwwerfueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergefuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerfueren
dugéifseriwwerfueren
hien/si,hatt/etgéiferiwwerfueren
mirgéifeneriwwerfueren
dirgéifteriwwerfueren
sigéifeneriwwerfueren
Conditionnel Pass compos
echwiereriwwergefuer
duwierseriwwergefuer
hien/si,hatt/etwiereriwwergefuer
mirwiereneriwwergefuer
dirwierteriwwergefuer
siwiereneriwwergefuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer eriwwer!
Plurielfuert eriwwer!
eriwwergefuer
eriwwerfueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuerenbefuerendertschentfuerendohifuerendrafuerendrnnerfuerenduerchfuerenduerfuerenmfuerenentfuerenerafuerenerausfuerenerfuereneroffuereneropfuerenewechfuerenfortfuerenfuerenhanneschtfuereniwwerfuerenmatfuerennofuerenoffuerenopfuerenufuerenverfuerenvirfuerenzerckfueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles