E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerfuer-en herberfahren (D)passer de l'autre ct (F)
Stammformen eriwwerfuer-enfier-t eriwwereriwwerge-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuer-en eriwwer
dufier-s eriwwer
hien/si,hatt/etfier-t eriwwer
mirfuer-en eriwwer
dirfuer-t eriwwer
sifuer-en eriwwer
Pass compos
echsinneriwwerge-fuer
dubasseriwwerge-fuer
hien/si,hatt/etasseriwwerge-fuer
mirsinneriwwerge-fuer
dirsidderiwwerge-fuer
sisinneriwwerge-fuer
Plus-que-parfait
echwareriwwerge-fuer
duwaarseriwwerge-fuer
hien/si,hatt/etwareriwwerge-fuer
mirwareneriwwerge-fuer
dirwaarteriwwerge-fuer
siwareneriwwerge-fuer
Futur I
echwäert eriwwerfuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwerge-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerfuer-en
dugéifseriwwerfuer-en
hien/si,hatt/etgéiferiwwerfuer-en
mirgéifeneriwwerfuer-en
dirgéifteriwwerfuer-en
sigéifeneriwwerfuer-en
Conditionnel Pass compos
echwiereriwwerge-fuer
duwierseriwwerge-fuer
hien/si,hatt/etwiereriwwerge-fuer
mirwiereneriwwerge-fuer
dirwierteriwwerge-fuer
siwiereneriwwerge-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer eriwwer!
Plurielfuer-t eriwwer!
eriwwerge-fuer
eriwwerfuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuer-enbefuer-endertschentfuer-endohifuer-endrafuer-endrnnerfuer-enduerchfuer-enduerfuer-enmfuer-enentfuer-enerafuer-enerausfuer-enerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-enhanneschtfuer-eniwwerfuer-enmatfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzerckfuer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles