E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechfueren wegfahren (D)partir (F)
Stammformen ewechfuerenfiert ewechewechgefuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfueren ewech
dufiers ewech
hien/si,hatt/etfiert ewech
mirfueren ewech
dirfuert ewech
sifueren ewech
Pass compos
echsinnewechgefuer
dubassewechgefuer
hien/si,hatt/etassewechgefuer
mirsinnewechgefuer
dirsiddewechgefuer
sisinnewechgefuer
Plus-que-parfait
echwarewechgefuer
duwaarsewechgefuer
hien/si,hatt/etwarewechgefuer
mirwarenewechgefuer
dirwaartewechgefuer
siwarenewechgefuer
Futur I
echwäert ewechfueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgefuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechfueren
dugéifsewechfueren
hien/si,hatt/etgéifewechfueren
mirgéifenewechfueren
dirgéiftewechfueren
sigéifenewechfueren
Conditionnel Pass compos
echwierewechgefuer
duwiersewechgefuer
hien/si,hatt/etwierewechgefuer
mirwierenewechgefuer
dirwiertewechgefuer
siwierenewechgefuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer ewech!
Plurielfuert ewech!
ewechgefuer
ewechfueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuerenbefuerendertschentfuerendohifuerendrafuerendrnnerfuerenduerchfuerenduerfuerenmfuerenentfuerenerafuerenerausfuerenerfuereneriwwerfuereneroffuereneropfuerenfortfuerenfuerenhanneschtfuereniwwerfuerenmatfuerennofuerenoffuerenopfuerenufuerenverfuerenvirfuerenzerckfueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles