E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtfueren zurckfahren (D)retourner (en roulant) (F)
Stammformen hanneschtfuerenfiert hanneschthanneschtgefuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfueren hannescht
dufiers hannescht
hien/si,hatt/etfiert hannescht
mirfueren hannescht
dirfuert hannescht
sifueren hannescht
Pass compos
echsinnhanneschtgefuer
dubasshanneschtgefuer
hien/si,hatt/etasshanneschtgefuer
mirsinnhanneschtgefuer
dirsiddhanneschtgefuer
sisinnhanneschtgefuer
Plus-que-parfait
echwarhanneschtgefuer
duwaarshanneschtgefuer
hien/si,hatt/etwarhanneschtgefuer
mirwarenhanneschtgefuer
dirwaarthanneschtgefuer
siwarenhanneschtgefuer
Futur I
echwäert hanneschtfueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgefuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtfueren
dugéifshanneschtfueren
hien/si,hatt/etgéifhanneschtfueren
mirgéifenhanneschtfueren
dirgéifthanneschtfueren
sigéifenhanneschtfueren
Conditionnel Pass compos
echwierhanneschtgefuer
duwiershanneschtgefuer
hien/si,hatt/etwierhanneschtgefuer
mirwierenhanneschtgefuer
dirwierthanneschtgefuer
siwierenhanneschtgefuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer hannescht!
Plurielfuert hannescht!
hanneschtgefuer
hanneschtfueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuerenbefuerendertschentfuerendohifuerendrafuerendrnnerfuerenduerchfuerenduerfuerenmfuerenentfuerenerafuerenerausfuerenerfuereneriwwerfuereneroffuereneropfuerenewechfuerenfortfuerenfuereniwwerfuerenmatfuerennofuerenoffuerenopfuerenufuerenverfuerenvirfuerenzerckfueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles