E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtfuer-en zurckfahren (D)retourner (en roulant) (F)
Stammformen hanneschtfuer-enfier-t hanneschthanneschtge-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuer-en hannescht
dufier-s hannescht
hien/si,hatt/etfier-t hannescht
mirfuer-en hannescht
dirfuer-t hannescht
sifuer-en hannescht
Pass compos
echsinnhanneschtge-fuer
dubasshanneschtge-fuer
hien/si,hatt/etasshanneschtge-fuer
mirsinnhanneschtge-fuer
dirsiddhanneschtge-fuer
sisinnhanneschtge-fuer
Plus-que-parfait
echwarhanneschtge-fuer
duwaarshanneschtge-fuer
hien/si,hatt/etwarhanneschtge-fuer
mirwarenhanneschtge-fuer
dirwaarthanneschtge-fuer
siwarenhanneschtge-fuer
Futur I
echwäert hanneschtfuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtfuer-en
dugéifshanneschtfuer-en
hien/si,hatt/etgéifhanneschtfuer-en
mirgéifenhanneschtfuer-en
dirgéifthanneschtfuer-en
sigéifenhanneschtfuer-en
Conditionnel Pass compos
echwierhanneschtge-fuer
duwiershanneschtge-fuer
hien/si,hatt/etwierhanneschtge-fuer
mirwierenhanneschtge-fuer
dirwierthanneschtge-fuer
siwierenhanneschtge-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer hannescht!
Plurielfuer-t hannescht!
hanneschtge-fuer
hanneschtfuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuer-enbefuer-endertschentfuer-endohifuer-endrafuer-endrnnerfuer-enduerchfuer-enduerfuer-enmfuer-enentfuer-enerafuer-enerausfuer-enerfuer-eneriwwerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-eniwwerfuer-enmatfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzerckfuer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles