E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matfuer-en mitfahren (D)accompagner (F)
Stammformen matfuer-enfier-t matmatge-fuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuer-e mat
dufier-s mat
hien/si,hatt/etfier-t mat
mirfuer-e mat
dirfuer-t mat
sifuer-e mat
Pass compos
echsimatge-fuer
dubassmatge-fuer
hien/si,hatt/etassmatge-fuer
mirsimatge-fuer
dirsiddmatge-fuer
sisimatge-fuer
Plus-que-parfait
echwarmatge-fuer
duwaarsmatge-fuer
hien/si,hatt/etwarmatge-fuer
mirwarematge-fuer
dirwaartmatge-fuer
siwarematge-fuer
Futur I
echwäert matfuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-fuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatfuer-en
dugéifsmatfuer-en
hien/si,hatt/etgéifmatfuer-en
mirgéifematfuer-en
dirgéiftmatfuer-en
sigéifematfuer-en
Conditionnel Pass compos
echwiermatge-fuer
duwiersmatge-fuer
hien/si,hatt/etwiermatge-fuer
mirwierematge-fuer
dirwiertmatge-fuer
siwierematge-fuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuer mat!
Plurielfuer-t mat!
matge-fuer
matfuer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuer-enbefuer-endertschentfuer-endohifuer-endrafuer-endrnnerfuer-enduerchfuer-enduerfuer-enmfuer-enentfuer-enerafuer-enerausfuer-enerfuer-eneriwwerfuer-eneroffuer-eneropfuer-enewechfuer-enfortfuer-enfuer-enhanneschtfuer-eniwwerfuer-ennofuer-enoffuer-enopfuer-enufuer-enverfuer-envirfuer-enzerckfuer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles