E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

baffen essen (D)manger (F)eat (E)jantar (P)
Stammformen baffenbafftgebafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaffen
dubaffs
hien/si,hatt/etbafft
mirbaffen
dirbafft
sibaffen
Pass compos
echhugebafft
duhuesgebafft
hien/si,hatt/ethuetgebafft
mirhugebafft
dirhuttgebafft
sihugebafft
Plus-que-parfait
echhatgebafft
duhasgebafft
hien/si,hatt/ethatgebafft
mirhategebafft
dirhatgebafft
sihategebafft
Futur I
echwäert baffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbaffen
dugéifsbaffen
hien/si,hatt/etgéifbaffen
mirgéifebaffen
dirgéiftbaffen
sigéifebaffen
Conditionnel Pass compos
echhttgebafft
duhssgebafft
hien/si,hatt/ethttgebafft
mirhättegebafft
dirhttgebafft
sihättegebafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaff!
Plurielbafft!
gebafft
baffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles