E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

baff-en essen (D)manger (F)eat (E)jantar (P)
Stammformen baff-enbaff-tge-baff-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaff-en
dubaff-s
hien/si,hatt/etbaff-t
mirbaff-en
dirbaff-t
sibaff-en
Pass compos
echhuge-baff-t
duhuesge-baff-t
hien/si,hatt/ethuetge-baff-t
mirhuge-baff-t
dirhuttge-baff-t
sihuge-baff-t
Plus-que-parfait
echhatge-baff-t
duhasge-baff-t
hien/si,hatt/ethatge-baff-t
mirhatege-baff-t
dirhatge-baff-t
sihatege-baff-t
Futur I
echwäert baff-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-baff-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbaff-en
dugéifsbaff-en
hien/si,hatt/etgéifbaff-en
mirgéifebaff-en
dirgéiftbaff-en
sigéifebaff-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-baff-t
duhssge-baff-t
hien/si,hatt/ethttge-baff-t
mirhättege-baff-t
dirhttge-baff-t
sihättege-baff-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaff!
Plurielbaff-t!
ge-baff-t
baff-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles