E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermfuerderen wierdefordern (D)rclamer (F)
Stammformen ermfuerderenfuerdert ermermgefuerdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerderen erm
dufuerders erm
hien/si,hatt/etfuerdert erm
mirfuerderen erm
dirfuerdert erm
sifuerderen erm
Pass compos
echhunnermgefuerdert
duhuesermgefuerdert
hien/si,hatt/ethuetermgefuerdert
mirhunnermgefuerdert
dirhuttermgefuerdert
sihunnermgefuerdert
Plus-que-parfait
echhatermgefuerdert
duhasermgefuerdert
hien/si,hatt/ethatermgefuerdert
mirhatenermgefuerdert
dirhatermgefuerdert
sihatenermgefuerdert
Futur I
echwäert ermfuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgefuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermfuerderen
dugéifsermfuerderen
hien/si,hatt/etgéifermfuerderen
mirgéifenermfuerderen
dirgéiftermfuerderen
sigéifenermfuerderen
Conditionnel Pass compos
echhttermgefuerdert
duhssermgefuerdert
hien/si,hatt/ethttermgefuerdert
mirhttenermgefuerdert
dirhttermgefuerdert
sihttenermgefuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerder erm!
Plurielfuerdert erm!
ermgefuerdert
ermfuerderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerderenerfuerderenfuerdereniwwerfuerderenoffuerderenopfuerderenufuerderenzerckfuerderen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles