E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfuerderen berfordern (D)exiger trop, dpasser (F)
Stammformen iwwerfuerdereniwwerfuerdertiwwerfuerdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfuerderen
duiwwerfuerders
hien/si,hatt/etiwwerfuerdert
miriwwerfuerderen
diriwwerfuerdert
siiwwerfuerderen
Pass compos
echhunniwwerfuerdert
duhuesiwwerfuerdert
hien/si,hatt/ethuetiwwerfuerdert
mirhunniwwerfuerdert
dirhuttiwwerfuerdert
sihunniwwerfuerdert
Plus-que-parfait
echhatiwwerfuerdert
duhasiwwerfuerdert
hien/si,hatt/ethatiwwerfuerdert
mirhateniwwerfuerdert
dirhatiwwerfuerdert
sihateniwwerfuerdert
Futur I
echwäert iwwerfuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfuerderen
dugéifsiwwerfuerderen
hien/si,hatt/etgéifiwwerfuerderen
mirgéifeniwwerfuerderen
dirgéiftiwwerfuerderen
sigéifeniwwerfuerderen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerfuerdert
duhssiwwerfuerdert
hien/si,hatt/ethttiwwerfuerdert
mirhtteniwwerfuerdert
dirhttiwwerfuerdert
sihtteniwwerfuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfuerder!
Plurieliwwerfuerdert!
iwwerfuerdert
iwwerfuerderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerderenermfuerderenerfuerderenfuerderenoffuerderenopfuerderenufuerderenzerckfuerderen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles