E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfuerder-en berfordern (D)exiger trop, dpasser (F)
Stammformen iwwerfuerder-eniwwerfuerder-tiwwerfuerder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfuerder-en
duiwwerfuerder-s
hien/si,hatt/etiwwerfuerder-t
miriwwerfuerder-en
diriwwerfuerder-t
siiwwerfuerder-en
Pass compos
echhunniwwerfuerder-t
duhuesiwwerfuerder-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerfuerder-t
mirhunniwwerfuerder-t
dirhuttiwwerfuerder-t
sihunniwwerfuerder-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerfuerder-t
duhasiwwerfuerder-t
hien/si,hatt/ethatiwwerfuerder-t
mirhateniwwerfuerder-t
dirhatiwwerfuerder-t
sihateniwwerfuerder-t
Futur I
echwäert iwwerfuerder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfuerder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfuerder-en
dugéifsiwwerfuerder-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerfuerder-en
mirgéifeniwwerfuerder-en
dirgéiftiwwerfuerder-en
sigéifeniwwerfuerder-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerfuerder-t
duhssiwwerfuerder-t
hien/si,hatt/ethttiwwerfuerder-t
mirhtteniwwerfuerder-t
dirhttiwwerfuerder-t
sihtteniwwerfuerder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfuerder!
Plurieliwwerfuerder-t!
iwwerfuerder-t
iwwerfuerder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerder-enermfuerder-enerfuerder-enfuerder-enoffuerder-enopfuerder-enufuerder-enzerckfuerder-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles