E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuerder-en fordern (D)exiger (F)
Stammformen fuerder-enfuerder-tge-fuerder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerder-en
dufuerder-s
hien/si,hatt/etfuerder-t
mirfuerder-en
dirfuerder-t
sifuerder-en
Pass compos
echhuge-fuerder-t
duhuesge-fuerder-t
hien/si,hatt/ethuetge-fuerder-t
mirhuge-fuerder-t
dirhuttge-fuerder-t
sihuge-fuerder-t
Plus-que-parfait
echhatge-fuerder-t
duhasge-fuerder-t
hien/si,hatt/ethatge-fuerder-t
mirhatege-fuerder-t
dirhatge-fuerder-t
sihatege-fuerder-t
Futur I
echwäert fuerder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fuerder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuerder-en
dugéifsfuerder-en
hien/si,hatt/etgéiffuerder-en
mirgéifefuerder-en
dirgéiftfuerder-en
sigéifefuerder-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fuerder-t
duhssge-fuerder-t
hien/si,hatt/ethttge-fuerder-t
mirhättege-fuerder-t
dirhttge-fuerder-t
sihättege-fuerder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerder!
Plurielfuerder-t!
ge-fuerder-t
fuerder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerder-enermfuerder-enerfuerder-eniwwerfuerder-enoffuerder-enopfuerder-enufuerder-enzerckfuerder-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles