E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausfuerschen ausforschen (D)questionner, sonder (F)
Stammformen ausfuerschenfuerscht ausausgefuerscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerschen aus
dufuerschs aus
hien/si,hatt/etfuerscht aus
mirfuerschen aus
dirfuerscht aus
sifuerschen aus
Pass compos
echhunnausgefuerscht
duhuesausgefuerscht
hien/si,hatt/ethuetausgefuerscht
mirhunnausgefuerscht
dirhuttausgefuerscht
sihunnausgefuerscht
Plus-que-parfait
echhatausgefuerscht
duhasausgefuerscht
hien/si,hatt/ethatausgefuerscht
mirhatenausgefuerscht
dirhatausgefuerscht
sihatenausgefuerscht
Futur I
echwäert ausfuerschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgefuerscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausfuerschen
dugéifsausfuerschen
hien/si,hatt/etgéifausfuerschen
mirgéifenausfuerschen
dirgéiftausfuerschen
sigéifenausfuerschen
Conditionnel Pass compos
echhttausgefuerscht
duhssausgefuerscht
hien/si,hatt/ethttausgefuerscht
mirhttenausgefuerscht
dirhttausgefuerscht
sihttenausgefuerscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuersch aus!
Plurielfuerscht aus!
ausgefuerscht
ausfuerschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erfuerschenfuerschennofuerschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles