E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausfuersch-en ausforschen (D)questionner, sonder (F)
Stammformen ausfuersch-enfuersch-t ausausge-fuersch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuersch-en aus
dufuersch-s aus
hien/si,hatt/etfuersch-t aus
mirfuersch-en aus
dirfuersch-t aus
sifuersch-en aus
Pass compos
echhunnausge-fuersch-t
duhuesausge-fuersch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-fuersch-t
mirhunnausge-fuersch-t
dirhuttausge-fuersch-t
sihunnausge-fuersch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-fuersch-t
duhasausge-fuersch-t
hien/si,hatt/ethatausge-fuersch-t
mirhatenausge-fuersch-t
dirhatausge-fuersch-t
sihatenausge-fuersch-t
Futur I
echwäert ausfuersch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-fuersch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausfuersch-en
dugéifsausfuersch-en
hien/si,hatt/etgéifausfuersch-en
mirgéifenausfuersch-en
dirgéiftausfuersch-en
sigéifenausfuersch-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-fuersch-t
duhssausge-fuersch-t
hien/si,hatt/ethttausge-fuersch-t
mirhttenausge-fuersch-t
dirhttausge-fuersch-t
sihttenausge-fuersch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuersch aus!
Plurielfuersch-t aus!
ausge-fuersch-t
ausfuersch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erfuersch-enfuersch-ennofuersch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles