E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfuerschen erforschen (D)explorer (F)
Stammformen erfuerschenerfuerschterfuerscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfuerschen
duerfuerschs
hien/si,hatt/eterfuerscht
mirerfuerschen
direrfuerscht
sierfuerschen
Pass compos
echhunnerfuerscht
duhueserfuerscht
hien/si,hatt/ethueterfuerscht
mirhunnerfuerscht
dirhutterfuerscht
sihunnerfuerscht
Plus-que-parfait
echhaterfuerscht
duhaserfuerscht
hien/si,hatt/ethaterfuerscht
mirhatenerfuerscht
dirhaterfuerscht
sihatenerfuerscht
Futur I
echwäert erfuerschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfuerscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfuerschen
dugéifserfuerschen
hien/si,hatt/etgéiferfuerschen
mirgéifenerfuerschen
dirgéifterfuerschen
sigéifenerfuerschen
Conditionnel Pass compos
echhtterfuerscht
duhsserfuerscht
hien/si,hatt/ethtterfuerscht
mirhttenerfuerscht
dirhtterfuerscht
sihttenerfuerscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfuersch!
Plurielerfuerscht!
erfuerscht
erfuerschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfuerschenfuerschennofuerschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles