E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfuersch-en erforschen (D)explorer (F)
Stammformen erfuersch-enerfuersch-terfuersch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfuersch-en
duerfuersch-s
hien/si,hatt/eterfuersch-t
mirerfuersch-en
direrfuersch-t
sierfuersch-en
Pass compos
echhunnerfuersch-t
duhueserfuersch-t
hien/si,hatt/ethueterfuersch-t
mirhunnerfuersch-t
dirhutterfuersch-t
sihunnerfuersch-t
Plus-que-parfait
echhaterfuersch-t
duhaserfuersch-t
hien/si,hatt/ethaterfuersch-t
mirhatenerfuersch-t
dirhaterfuersch-t
sihatenerfuersch-t
Futur I
echwäert erfuersch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfuersch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfuersch-en
dugéifserfuersch-en
hien/si,hatt/etgéiferfuersch-en
mirgéifenerfuersch-en
dirgéifterfuersch-en
sigéifenerfuersch-en
Conditionnel Pass compos
echhtterfuersch-t
duhsserfuersch-t
hien/si,hatt/ethtterfuersch-t
mirhttenerfuersch-t
dirhtterfuersch-t
sihttenerfuersch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfuersch!
Plurielerfuersch-t!
erfuersch-t
erfuersch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfuersch-enfuersch-ennofuersch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles