E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuerschen forschen (D)chercher, rechercher (F)
Stammformen fuerschenfuerschtgefuerscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerschen
dufuerschs
hien/si,hatt/etfuerscht
mirfuerschen
dirfuerscht
sifuerschen
Pass compos
echhugefuerscht
duhuesgefuerscht
hien/si,hatt/ethuetgefuerscht
mirhugefuerscht
dirhuttgefuerscht
sihugefuerscht
Plus-que-parfait
echhatgefuerscht
duhasgefuerscht
hien/si,hatt/ethatgefuerscht
mirhategefuerscht
dirhatgefuerscht
sihategefuerscht
Futur I
echwäert fuerschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuerscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuerschen
dugéifsfuerschen
hien/si,hatt/etgéiffuerschen
mirgéifefuerschen
dirgéiftfuerschen
sigéifefuerschen
Conditionnel Pass compos
echhttgefuerscht
duhssgefuerscht
hien/si,hatt/ethttgefuerscht
mirhättegefuerscht
dirhttgefuerscht
sihättegefuerscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuersch!
Plurielfuerscht!
gefuerscht
fuerschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfuerschenerfuerschennofuerschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles