E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuersch-en forschen (D)chercher, rechercher (F)
Stammformen fuersch-enfuersch-tge-fuersch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuersch-en
dufuersch-s
hien/si,hatt/etfuersch-t
mirfuersch-en
dirfuersch-t
sifuersch-en
Pass compos
echhuge-fuersch-t
duhuesge-fuersch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fuersch-t
mirhuge-fuersch-t
dirhuttge-fuersch-t
sihuge-fuersch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fuersch-t
duhasge-fuersch-t
hien/si,hatt/ethatge-fuersch-t
mirhatege-fuersch-t
dirhatge-fuersch-t
sihatege-fuersch-t
Futur I
echwäert fuersch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fuersch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuersch-en
dugéifsfuersch-en
hien/si,hatt/etgéiffuersch-en
mirgéifefuersch-en
dirgéiftfuersch-en
sigéifefuersch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fuersch-t
duhssge-fuersch-t
hien/si,hatt/ethttge-fuersch-t
mirhättege-fuersch-t
dirhttge-fuersch-t
sihättege-fuersch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuersch!
Plurielfuersch-t!
ge-fuersch-t
fuersch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfuersch-enerfuersch-ennofuersch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles