E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuerzen furzen (D)pter (F)
Stammformen fuerzenfuerztgefuerzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerzen
dufuerz
hien/si,hatt/etfuerzt
mirfuerzen
dirfuerzt
sifuerzen
Pass compos
echhugefuerzt
duhuesgefuerzt
hien/si,hatt/ethuetgefuerzt
mirhugefuerzt
dirhuttgefuerzt
sihugefuerzt
Plus-que-parfait
echhatgefuerzt
duhasgefuerzt
hien/si,hatt/ethatgefuerzt
mirhategefuerzt
dirhatgefuerzt
sihategefuerzt
Futur I
echwäert fuerzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuerzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuerzen
dugéifsfuerzen
hien/si,hatt/etgéiffuerzen
mirgéifefuerzen
dirgéiftfuerzen
sigéifefuerzen
Conditionnel Pass compos
echhttgefuerzt
duhssgefuerzt
hien/si,hatt/ethttgefuerzt
mirhättegefuerzt
dirhttgefuerzt
sihättegefuerzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerz!
Plurielfuerzt!
gefuerzt
fuerzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles