E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuerz-en furzen (D)pter (F)
Stammformen fuerz-enfuerz-tge-fuerz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerz-en
dufuerz
hien/si,hatt/etfuerz-t
mirfuerz-en
dirfuerz-t
sifuerz-en
Pass compos
echhuge-fuerz-t
duhuesge-fuerz-t
hien/si,hatt/ethuetge-fuerz-t
mirhuge-fuerz-t
dirhuttge-fuerz-t
sihuge-fuerz-t
Plus-que-parfait
echhatge-fuerz-t
duhasge-fuerz-t
hien/si,hatt/ethatge-fuerz-t
mirhatege-fuerz-t
dirhatge-fuerz-t
sihatege-fuerz-t
Futur I
echwäert fuerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fuerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuerz-en
dugéifsfuerz-en
hien/si,hatt/etgéiffuerz-en
mirgéifefuerz-en
dirgéiftfuerz-en
sigéifefuerz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fuerz-t
duhssge-fuerz-t
hien/si,hatt/ethttge-fuerz-t
mirhättege-fuerz-t
dirhttge-fuerz-t
sihättege-fuerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerz!
Plurielfuerz-t!
ge-fuerz-t
fuerz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles