E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech füg-en fügen (D)joindre (F)
Stammformen sech füg-enfüüg-t sech sech ge-füüg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfüg-e mech
dufüüg-s dech
hien/si,hatt/etfüüg-t sech
mirfüg-en eis
dirfüüg-t iech
sifüg-e sech
Passé composé
echhumechge-füüg-t
duhuesdechge-füüg-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-füüg-t
mirhunneisge-füüg-t
dirhuttiechge-füüg-t
sihusechge-füüg-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-füüg-t
duhasdechge-füüg-t
hien/si,hatt/ethatsechge-füüg-t
mirhateneisge-füüg-t
dirhatiechge-füüg-t
sihatesechge-füüg-t
Futur I
echwäert füg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-füüg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffüg-en
dugéifsfüg-en
hien/si,hatt/etgéiffüg-en
mirgéifefüg-en
dirgéiftfüg-en
sigéifefüg-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechge-füüg-t
duhässdechge-füüg-t
hien/si,hatt/ethättsechge-füüg-t
mirhätteneisge-füüg-t
dirhättiechge-füüg-t
sihättesechge-füüg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfügdech!
Plurielfüüg-tiech!
ge-füüg-t
füg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afüg-enverfüg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles